Bendroji informacija apie aknę: Požymiai, priežastys ir sprendimai

5 min. perskaityti
Daugiau

Aknė (Acne vulgaris) – dažniausia odos liga pramoninėse šalyse. Paprastai aknė prasideda paauglystėje, jos atsiradimą lemia hormonų pokyčiai. Aknė gali varginti ir suaugus. Maždaug 80–90% jaunuolių vargina aknės sukelti odos pažeidimai. 20–30% sergančiųjų kreipiasi į medikus. Vis daugiau suaugusiųjų, ypač moterų, aknė vargina ir pasibaigus paauglystei.

Požymiai Ir Simptomai

Kas yra aknė?

Dauguma rožinės (hiperjautrios odos būklė) simptomų būdingi ir aknei. Abiem atvejais susiformuojančios papulės ir pustulės yra panašios. Tačiau sergant rožine poros nebūna užsikimšusios – priešingai, nei aknės atveju. Rožinės varginama oda dažniau būna išsausėjusi nei riebi, be to, ant odos žymiai rečiau stebimi randai.

Skaitykite plačiau apie hiperjautrią odą.

Aknė: odoje vykstantys procesai.

Sergant akne, oda yra riebi, ant veido ir kitų sričių (dažnai – kaklo, pečių, krūtinės, nugaros) susidaro atviri ir uždari komedonai (inkštirai) ir spuogai. Sergant vidutinio sunkumo arba sunkia akne, oda parausta, susidaro uždegiminės papulės ir pustulės. Aknę įveikti sunku, todėl ji gali kelti ir emocinį stresą. Dėl aknės gali pasireikšti použdegiminė hiperpigmentacija (PIH) ir (arba) susiformuoti ilgai išliekantys randai.

Použdegiminė hiperpigmentacija apima tam tikrą odos sritį ir pakeičia jos atspalvį. Šis procesas vyksta dėl odos uždegimo (aknės arba egzemos) ir yra būdigesnis tamsaus odos atspalvio žmonėms. Ilgainiui oda gali atgauti pirminį atspalvį ir negydant, tačiau dermatologinės priemonės ir pigmentaciją mažinančios procedūros odos atspalvį sulygina greičiau.

Skaitykite plačiau apie hiperpigmentaciją.

01 Lengva aknė, dar vadinama komedonine.

Sužinokite daugiau

02 Vidutinio sunkumo aknė, dar vadinama papulopustuline.

Sužinokite daugiau

03 Sunki aknė, dar vadinama konglobatine.

Sužinokite daugiau

Aknės formavimąsi lemia keturi pagrindiniai veiksniai:

Seborėja.
Hiperkeratozė
Mikrobų kolonizacija.
Uždegimas

01 Seborėja
Tai perteklinė riebalų gamyba. Riebalų liaukos išskiria riebalinį sekretą, kuris dengia plaukus ir odą.

Riebalų gamybą paskatinti gali įvairios problemos, susijusios su hormonais, klimatu, tam tikrais vaistais ir genetika.

Sutrikus riebalų sekrecijai, gali prasidėti seborėjinis dermatitas. Tai dažna uždegiminė liga, dėl kurios oda tampa pleiskanota: seborėjinėse vietose (pvz., galvos plaukuotoje dalyje arba ausų landose) susidaro baltos arba gelsvos pleiskanos. Skaitykite daugiau apie seborėjinį dermatitą.

02 Hiperkeratozė 
Hiperkeratozė (arba hiperkeratinizacija) – tai išorinio, raginio odos sluoksnio (stratum corneum) sustorėjimas. Tinkamai nepašalintos negyvos, suragėjusios odos ląstelės (korneocitai) užkemša riebalų liaukos kanalą ir sutrikdo riebalų išsiskyrimą.

Kai oda išskiria per daug riebalų (suintensyvėjusi seborėja), o negyvos odos ląstelės lieka prilipusios prie odos (hiperkeratozė), šios medžiagos gali susikaupti plauko folikule ir kartu suformuoti minkštą kamštį. Dėl jo folikulas paburksta, susiformuoja uždaras komedonas arba, jeigu kamštis yra arti paviršiaus, atviras komedonas.

03 Mikrobų kolonizacija
Padaugėja bakterijų, kurios normaliomis sąlygomis nekenkia odai (propionibakterijos). Jos gali kolonizuoti užkimštus folikulus. Taip susiformuoja papulės, pustulės, nodulės ar netgi cistos.

04 Uždegimas
Dėl anksčiau minėtų veiksnių oda parausta, prasideda uždegimas. Jeigu aknė sunki, prasidėjus uždegimui - folikulo sienelė sutrūksta. Išsiskyrę lipidai, riebalų rūgštys, korneocitai, bakterijos ir ląstelių dalelės sukelia gilesnį, daugiau audinių apimantį uždegimą.

Dėmesio

Jeigu vis dar kyla klausimų, ar Jūsų odos simptomai susiję su akne, Jums gali padėti mūsų odos testas. Papildomos informacijos gali suteikti dermatologas ar kitas odos specialistas.

Priežastys Ir Dirgikliai

Pagrindinės aknės priežastys ir ją provokuojantys dirgikliai

Aknė gali sukelti emocinį stresą, todėl svarbu į dermatologą kreiptis aknei vos prasidėjus.
Aknės bakterijos (Propionibacterium acnes) įprastomis sąlygomis nekenkia odai, tačiau dėl riebalų pertekliaus jos ima daugintis.

Hormonai laikomi vienu svarbiausių aknę lemiančių veiksnių. Todėl aknė dažniausiai vargina paauglius (nors su šia problema gali susidurti bet kokio amžiaus žmonės). Bręstant tiek merginų, tiek vaikinų organizmuose padaugėja androgenų, kurie paskatina riebalų liaukas išskirti daugiau riebalų nei reikia odai. Aknės atsiradimui įtakos turi ne tik cirkuliuojančių hormonų kiekis, bet ir padidėjęs riebalų liaukų aktyvumas. Paprastai aknė išnyksta praėjus brendimui. Vis dėlto, reikia pasirūpinti, kad neliktų randų – naudoti veiksmingas gydomąsias priemones. Riebalų liaukos ypač jautrios hormonams, todėl aknė gali varginti ir suaugusias moteris, turinčias hormonų sutrikimų, pvz., sergančias policistinių kiaušidžių sindromu. Suaugusioms moterims aknę provokuoti gali ir psichologinis stresas.

Bakterijos. Į aknę linkusi oda gamina per daug riebalų, todėl odos aplinka tampa idealiai tinkama daugintis aknės bakterijoms (Propionibacterium acnes), kurios įprastomis sąlygomis yra nekenksmingos. Tai sukelia odos uždegimą, formuojasi raudoni, pūlingi spuogai. Tai, kad aknę sukelia higienos įgūdžių stoka, yra mitas. Per dažnas stiprių prausiklių naudojimas gali netgi dar labiau sudirginti odą bei pabloginti jos būklę.

Genetika taip pat turi turi įtakos aknės atsiradimui. Jeigu akne sirgo abu tėvai, labai tikėtina, kad su šia problema susidurs ir jų vaikai. Jeigu vienas ar abu tėvai akne susirgo jau suaugę, taip pat labiau tikėtina, kad akne susirgs ir brandos sulaukusi jų atžala.

Kreipdamiesi į gydytoją dėl odos problemų, visada informuokite apie šiuo metu vartojamus vaistus.

Vaistai. Yra žinoma, kad aknę sukelti gali tam tikros vaistinės medžiagos, tokios kaip steroidų ar ličio preparatai.

Esama daugybės mitų apie aknę. Aknės varginami žmonės dažnai neteisingai kaltinami dėl netinkamos higienos ar prastos mitybos. Dar vienas mitas – esą aknė yra užkrečiama. Tai visiška netiesa. Šie mitai gali sukelti dar didesnį stresą tiems, kurie dėl aknės patiria psichologinių problemų dėl savivertės ir pasitikėjimo savimi. Dermatologai skatinami sklaidyti mitus ir skleisti teisingą informaciją.

Skaitykite plačiau apie aknės gydymą vaistais

Skaitykite plačiau apie aknės gydymą nevaistinėmis priemonėmis

Svarbūs Veiksniai

Pagrindiniai aknę skatinantys veiksniai

Maisto produktai, kurių sudėtyje yra cukraus, gali lemti aknės simptomų paūmėjimą.

Šie veiksniai aknės nesukelia, bet gali pasunkinti jos požymius:

  • tam tikrų rūšių angliavandenių perteklinė mityba (per daug cukraus ir miltų)
  • per daug karvės pieno ir kitų pieno produktų (sūris laikomas išimtimi)
  • rūkymas
  • poras užkemšančios makiažo priemonės
  • komedogeniškos (poras užkemšančios) odos priežiūros priemonės

Labai svarbu į dermatologą kreiptis vos prasidėjus aknei, net jeigu požymiai nestiprūs. Veiksmingos vaistinės priemonės gali užkirsti kelią būklės pablogėjimui ir po spuogų susidarantiems randams.

Jeigu kamuoja odos problemos, būtina kasdien atlikti odos priežiūros procedūras ir naudoti tinkamas priemones.

Rekomenduojamos odos priežiūros taisyklės:

  • Prauskitės drungnu vandeniu , naudokite tinkamą prausiklį (dėl per šalto arba per karšto vandens aknė gali komplikuotis).
  • Leiskite spuogams užgyti natūraliai (spuogų spaudymas gali lemti būklės pablogėjimą ir randų formavimąsi).
  • Naudokite tik nekomedogeniškas odos priežiūros priemones.
  • Rinkitės porų neužkemšančias makiažo priemones.
  • Vakare nuvalykite makiažą.

Sprendimai

Į aknę linkusios odos simptomų gydymas

Nėra jokio vieno „vaisto“, galinčio išgydyti į aknę linkusią odą. Tačiau tam tikros medicininės ir nemedicininės priemonės gali veiksmingai užkirsti kelią naujų bėrimų atsiradimui ar randų formavimuisi.

Priklausomai nuo nešvarumų kiekio ir aknės sunkumo, pacientai gali naudoti Eucerin DermoPURIFYER linijos prausimosi, valymo ir priežiūros priemones, vartoti gydytojo paskirtus receptinius vaistus (tokius kaip retinoidai arba sistemiškai vartojami antibiotikai) arba derinti abu metodus. Kai kurie vaistai gali išsausinti odą, todėl rekomenduojama papildomai naudoti drėkinamąsias priemones.

Be to, reikia kasdien naudoti apsaugos nuo saulės priemones, specialiai pritaikytas riebiai ir į aknę linkusiai odai, pvz., Eucerin Sun gelinį kremą Oil Control Dry Touch SPF 30/50+. Ši priemonė ne tik blokuoja kenksmingus UVA ir UVB spindulius, bet ir suteikia ląstelėms biologinę apsaugą, o unikali Oil Control technologija aprūpina odą riebalų išsiskyrimą kontroliuojančiu L-karnitinu ir lipidus sugeriančiais pigmentais.

Susiję produktai