Oda – vienas svarbiausių mūsų organų. Ji lemia mūsų išvaizdą, suteikia galimybę lytėti, reguliuoja kūno temperatūrą ir apsaugo nuo infekcijų. Išsausėjusi oda tampa šiurkšti, pradeda pleiskanoti, juntamas tempimas, niežulys, skausmas, pažeista oda nebepajėgia atlikti savo funkcijų. Oda tampa mažiau jautri lytėjimui, padidėja saulės sukeliamos žalos ir ankstyvo senėjimo pavojus, sumažėja atsparumas infekcijoms. Specialiai sausai odai pritaikytos priemonės padeda sumažinti simptomus ir pagerinti bendrą odos būklę.
Požymiai Ir Simptomai
Kūno odos sausumas vargina daugelį
Sausumas – dažniausia odos problema. Dėl jos į dermatologus kreipiasi 40% visų pacientų. Išsausėti gali bet kuri kūno odos sritis, tačiau dažniausiai skundžiamasi rankų, pėdų ir blauzdų sausumu. Šias sritis dažnai veikia išoriniai veiksniai, lemiantys būklės pablogėjimą (pvz., šaltas oras). Sausumas būdingas ir veido odai.
Kūno odai smarkiai išsausėjus, juntami tokie simptomai kaip tempimas, šiurkštumas, pleiskanojimas ir niežulys. Ilgainiui oda gali sutrūkinėti. Kartais nėra akivaizdu, kad šiuos simptomus sukelia odos sausumas.
Sausa oda
Sausa oda būna šiurkšti, kamuoja tempimo pojūtis.
Labai sausa oda
Mažėjant drėgmės kiekiui, oda tampa šiurkštesnė, gali šerpetoti. Labai sausai odai būdingas ir niežulys.
Ypač sausa oda
Odos būklei pablogėjus (pvz., dėl netinkamos priežiūros), ji tampa ypač šiurkšti, pleiskanojanti, šerpetojanti. Ypač sausą odą dažnai vargina stiprus niežulys.
Paveiktos sausos kūno odos sritys
Išsausėti gali įvairios kūno vietos, tačiau dažniausiai išsausėja rankų, pėdų, alkūnių, kelių ir blauzdų oda, labai dažnai padų oda. Dėl išsausėjimo neretai suskilinėja kulnai. Smarkiai suskilinėjus odai, juntamas skausmas, prasideda uždegimas.
Jautri oda
Išsausėjusi kūno oda dažnai būna jautri, tačiau jautrumą sukelti gali ne tik sausumas. Kai kurių žmonių oda vis tiek jautri net ir tada, kai drėgmės pakanka. Jautrią ir (arba) sausą odą turintys žmonės turėtų vengti naudoti priežiūros priemones su tomis sudėtinėmis medžiagomis, kurios gali dirginti odą, pvz., kvapiosios medžiagos ar dažikliai. Visada patikrinkite, ar priemonės skirtos jautrią odą turintiems žmonėms.
Sausa oda ir ligos
Odos sausumas gali būti susijęs su tam tikromis ligomis:
- Kserozė – tai patologinis odos sausumas, kurį gali lemti įvairios priežastys. Terminas „kserozė“ kilęs iš graikų k. žodžių „xero“ (sausas) ir „osis“ (liga).
- Piliarinė keratozė (kartais vadinama „žąsies oda“) – paplitusi problema, susijusi su odos sausumu. Jos priežastis – per didelės keratino sankaupos odos plaukelių folikuluose. Pažeistos sritys (dažniausiai – išorinė viršutinės rankų dalies pusė) būna padengtos daugybe smulkių baltų arba rausvų taškelių, oda atrodo šiurkšti ir nelygi.
- Atopinis dermatitas ir žvynelinė taip pat susiję su odos sausumu. Sergant šiomis ligomis, oda paprastai būna paraudusi, pleiskanota, juntamas stiprus niežulys.
- Odos išsausėjimo riziką padidina tokie medžiagų apykaitos sutrikimai kaip cukrinis diabetas ar inkstų ligos.
Jeigu reikia daugiau informacijos, kuri padėtų nustatyti odos problemų priežastis ar pasirinkti tinkamas priemones, siūlome atlikti odos testą.
Jeigu tam tikri simptomai kelia nerimą arba stiprėja, rekomenduojame apsilankyti pas bendrosios praktikos gydytoją ar dermatologą.
Priežastys Ir Dirgikliai
Kūno odos sausumas: priežastys
Odos sausumo priežasčių ir jį skatinančių veiksnių gali būti daugybė – nuo aplinkos poveikio ir netinkamos priežiūros iki tokių ligų, kaip atopinis dermatitas, piliarinė keratozė ir žvynelinė. Oda atlieka organizmo apsauginę barjererinę funkciją. Tai reiškia, kad ji susiduria ir su vidiniais, ir su išoriniais veiksniais.
Išoriniai veiksniai
- Išoriniai veiksniai gali sutrikdyti natūralią odos barjerinę funkciją, tuomet per odą netenkama daugiau drėgmės.
- Jeigu prausiantis pašalinami būtinieji odos lipidai, sutrikdomas odos paviršiaus barjeras - oda nebegali surišti drėgmės, todėl netenkama daugiau vandens.
Išoriniai dirgikliai
Pagrindiniai minėtus procesus skatinantys išoriniai veiksniai yra aplinkos dirgikliai ir netinkama odos priežiūra:
Aplinkos dirgikliai:
- Nepalankios odos sąlygos: šaltas, karštas ir sausas oras pažeidžia odos barjerinę funkciją.
- Metų laikų kaita: žiemą ir vasarą sausos odos simptomai sustiprėja.
- Ultravioletiniai (UV) spinduliai gali paspartinti odos senėjimą, o senstanti oda labiau linkusi išsausėti. Skaitykite plačiau apie saulės sukeliamą sausumą ir ankstyvą odos senėjimą.
Netinkama odos priežiūra:
- Dažnas prausimasis, ilgos maudynėse karštoje vonioje arba duše sumažina odos barjerą sudarančių lipidų kiekį.
- Netinkama odos priežiūra. Svarbu tinkamai rūpintis oda, naudoti sausai odai pritaikytas priemones. Ypač svarbu vengti stipraus poveikio muilo, kuris gali pašalinti natūralius odos lipidus.
Vidiniai veiksniai
Genetikos įtaka
Odos drėgmės pusiausvyrą veikia ir genetika. Vienų žmonių oda riebi, kitų – sausa. Odos tipas yra paveldimas, nors vaikų odos tipas nebūtinai sutampa su tėvų. Genetika dažnai lemia ir odos ligas, tokias kaip atopinis dermatitas, cukrinis diabetas, ichtiozė, piliarinė keratozė ar žvynelinė.
Hormonų poveikis
Tam tikrų hormonų, ypač estrogeno ir testosterono, pokyčiai gali paveikti odos drėgmės ir lipidų lygį. Moterims tai ypač aktualu po menopauzės, kai oda tampa sausa, sumažėjus estrogenų gamybai.
Dėl hormonų pokyčių oda išsausėti gali ir nėštumo laikotarpiu.
Mityba
Kaip ir visiems kitiems organams, odai reikia įvairių maistinių medžiagų, kurios leidžia tinkamai funkcionuoti. Tarp šių medžiagų – nesočiosios riebalų rūgštys ir vitaminai. Jų stygius gali lemti odos sausumą.
Amžius
Odai senstant, lėtėja vidiniai procesai, mažėja lipidų gamyba. Sumažėja vandens kiekis odoje ir jos gebėjimas išsaugoti drėgmę. Tai lemia sausumą, kuris prisideda prie odos senėjimo ir raukšlių bei smulkių raukšlelių formavimosi. Skaitykite plačiau apie senėjimo sukeliamą sausumą.
Svarbūs Veiksniai
Veiksniai, galintys paskatinti odos sausumą
Odos sausumo intensyvumą gali lemti ir keli kiti veiksniai. Svarbu apie juos žinoti – tuomet galėsite priimti tinkamus sprendimus ir sumažinti jų neigiamą poveikį odai.
Nepakankama priežiūra
Jeigu sausa oda nėra tinkamai prižiūrima, sausumas gali dar labiau sustiprėti. Tai gali pabloginti bendrą odos būklę.
Saulės spinduliai
Būnant saulėje, sausą odą reikia tepti tinkamomis priemonėmis su apsaugos nuo saulės faktoriumi (SPF). Rinkitės priemones, kurios drėkina odą. Jų sudėtyje neturėtų būti dirginančių kvapiųjų medžiagų ir dažiklių – sausa oda greičiau sudirgsta.
Darbo aplinka
Kartais darbo sąlygos gali padidinti odos išsausėjimo riziką. Tai aktualu specialistams, susiduriantiems su odą sausinančiais veiksniais, pvz., dirbantiems aukštoje arba žemoje temperatūroje (ūkininkai, žvejai), darbe dažnai naudojantiems dezinfekuojamąsias priemones (gydytojai, slaugytojai, kirpėjai) ar chemines priemones (mechanikai, valytojai).
Dehidratacija
Drėgme odą aprūpina organizmas, todėl jos būklė priklauso nuo bendros vandens pusiausvyros. Dehidratuotas organizmas odą aprūpina mažesniu drėgmės kiekiu, todėl ji gali išsausėti. Metams bėgant troškulys juntamas rečiau, todėl vyresnio amžiaus žmonės linkę į dehidrataciją.
Rūkymas
Cigaretėse gausu toksinų (įskaitant nikotiną), kurie lėtina kraujotaką ir ląstelių apykaitą. Tai gali sukelti odos sausumą.
Sprendimai
Sausos kūno odos priežiūra
Odos sausumą sukelia odos barjero funkcijos sutrikimai. Sumažėja natūralių drėkinamųjų faktorių (NMF) lygis, todėl suprastėja odos gebėjimas surišti vandenį. Sausai odai reikia priemonių, kurios užkirstų kelią tolesniems barjero sutrikimams ir atkurtų sumažėjusį NMF lygį.
Sausai ir ypač sausai odai – ir tada, kai sausumą sukelia atopinis dermatitas, cukrinis diabetas ar žvynelinė − reikia priemonių, pritaikytų atitinkamam sausumo lygiui sumažinti. Rinkdamiesi priežiūros priemones kūdikiams ir vaikams, visada patikrinkite rekomendacijas dėl amžiaus arba pasitarkite su vaistininku ar gydytoju.
Rekomenduojama sausos odos priežiūra
Sausos kūno odos prausimas
Odos sausumą dažniausiai sukelia natūralaus odos barjero pažeidimai. Apsauginį sluoksnį pažeisti gali šarminiai prausikliai, todėl svarbu rinktis švelnius prausiklius, kurie leidžia odai išlikti sveikai. Papildomi NMF, pvz., šlapalas, taip pat padeda atkurti odos drėgmės pusiausvyrą.
Eucerin UreaRepair PLUS prausimosi fluidas su 5% šlapalo – labai švelnus, bet veiksmingas prausiklis, pritaikytas sausos ir labai sausos kūno odos poreikiams. Jis švelniai nuplauna odą jos neišsausindamas. Prausiklio sudėtyje yra natūralių drėkinamųjų faktorių. Jis tinka ir odai, išsausėjusiai dėl atopinio dermatito ar žvynelinės. Prausiklį galima naudoti ir intymioms vietoms.
Sausos kūno odos drėkinimas
Svarbiausia sausos odos drėkiklių funkcija – atkurti drėgmės lygį viršutiniuose odos sluoksniuose. Šlapalas, laktatas ir kiti NMF suriša drėgmę raginiame sluoksnyje (paviršinėje odos dalyje). Labai sausai ir šiurkščiai odai paprastai pakanka 5% šlapalo koncentracijos. Ypač sausai, šiurkščiai, pleiskanojančiai, niežulio kamuojamai odai reikia priemonių su didesne šlapalo koncentracija (10%). Sausai odai skirtas Eucerin UreaRepair ORIGINAL ir Eucerin UreaRepair PLUS linijas sudaro kūno kremai ir losjonai, rankų bei pėdų kremai ir tepalai, papildyti 5% ir 10% šlapalo koncentracija.
Sausumą, šiurkštumą ir tempimo pojūtį gali sukelti odos barjero sutrikimai, kuriuos lemia lipidų ir drėgmę surišančių medžiagų stoka. Eucerin UreaRepair ORIGINAL ir Eucerin UreaRepair PLUS priemonės papildo šių medžiagų atsargas. Jų sudėtyje yra dermatologų patikrintų veikliųjų komponentų:
- Atkuriamos šlapalo ir kitų vandenį surišančių NMF atsargos, todėl pagerėja raginio audinio drėkinimas.
- Keramidai atkuria lipidinį odos barjerą ir apsaugo nuo transepiderminio vandens netekimo.
Eucerin UreaRepair PLUS kūno losjonas su 5% šlapalo ir Eucerin UreaRepair PLUS kūno kremas su 5% šlapalo idealiai tinka kasdienei sausos, šiurkščios, tempimo pojūčio varginamos odos priežiūrai, o Eucerin UreaRepair PLUS kūno losjonas su 10% šlapalo puikiai pritaikytas kasdienei ypač sausos, pleiskanotos, šerpetojančios odos priežiūrai. Siūlomos ir specialios priemonės sausai rankų ir pėdų odai: Eucerin UreaRepair PLUS rankų kremas su 5 % šlapalo ir Eucerin UreaRepair PLUS pėdų kremas su 10% šlapalo.
Sausos odos apsauga nuo saulės spindulių
Kad sumažintumėte saulės spindulių neigiamą poveikį, būnant gryname ore dėvėkite apsauginius drabužius ir tepkitės priemonėmis nuo saulės. Taip pat svarbu rinktis priemones, kurios blokuoja UV spindulius ir yra papildytos drėkinamaisiais faktoriais. Sausai odai skirtose priemonėse nuo saulės neturėtų būti kvapiųjų medžiagų ar dažiklių, nes sausa oda yra labiau linkusi į sudirgimus. Eucerin sausos odos priemonės nuo saulės papildytos veiksmingais UV filtrais ir antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčiu likochalkonu A, kuris apsaugo nuo UV spindulių sukeliamos oksidacijos ir ankstyvo senėjimo.
Venkite odos sausumą skatinančių veiksnių
Svarbu ne tik tinkamai valyti ir drėkinti odą. Šie patarimai padės sumažinti sausos odos simptomus bei sumažins vaistinių priemonių poreikį:
- Nebūkite sausame ore. Kai karšta arba labai šalta, stenkitės mažiau laiko leisti lauke, o šildymo sezono metu patalpose naudokite oro drėkintuvus.
- Ribokite maudynių karštame vandenyje laiką. Užuot ilgai leidę laiką vonioje, geriau trumpam palįskite po dušu.
- Plaudami indus mūvėkite pirštines. Taip išvengsite sąlyčio su karštu vandeniu ir stipraus valomųjų medžiagų poveikio.
- Rinkitės drabužius iš natūralių audinių, tokių kaip medvilnė ir šilkas. Jie nedirgina odos. Vilna – natūrali, bet odą sudirginti galinti medžiaga, todėl jos reikėtų vengti.
- Naudokite skalbiklius, kurių sudėtyje nėra dažų ar kvapiųjų medžiagų. Jų gali likti išskalbtuose drabužiuose, todėl kyla pavojus sudirginti odą.
- Rinkitės priežiūros priemones, kuriose nėra sudirginti galinčių dažiklių ir parabenų.
- Nepamirškite gerti pakankamai vandens. Tai ypač svarbu vyresnio amžiaus žmonėms.