Dauguma odos hiperjautrumo simptomų yra nepastebimi, tačiau kartais žmones, turinčius jautrią veido odą, vargina ir veido paraudimas, ypač pastebimas skruostų, T zonos, kaktos ir smakro srityse.
Požymiai Ir Simptomai
Į raudonį linkusios odos požymiai ir simptomai
Siekiant apibūdinti tris pagrindines itin jautrios odos priežastis, Eucerin sukūrė hiperjautrios odos trikampį. Jį sudaro pažeistas odos apsauginis barjeras, padidėjusiu jautrumu pasižymintys epidermio nerviniai audiniai ir uždegiminiai procesai, kurie dažnai pasireiškia odos eritema. Dėl šių priežasčių oda tampa jautresnė veiksniams, kuriems įprastai normalios būklės oda yra atspari. Šie dirgikliai gali sukelti eritemą (odos raudonį).
Oda gali parausti dėl daugybės priežasčių. Daugeliu atvejų (bet ne visada) raudonis susijęs su veido odos hiperjautrumu.
Ypatingai didelį odos uždegimą, intensyvų paraudimą bei tam tikrus bėrimus gali sukelti rožinė. Tai lėtinė odos liga, kurią provokuoti gali įvairūs dirgikliai.
Hiperjautrią, į kuperozę linkusią odą turintys žmonės taip pat gali skųstis dilgčiojimu, deginimu ir kitais nemaloniais pojūčiais. Juos taip pat vargina odos raudonis, atsirandantis sutrūkinėjus odos paviršiuje esantiems kapiliarams. Dažnai juntamas veido odos tempimas ir sudirginimas.
- Išmušantis raudonis – fiziologinė būklė, kuomet veido ir kitų kūno sričių oda staiga ryškiai parausta. Raudonį gali sukelti įvairūs vaistai, pakilusi temperatūra, stresas, alkoholis, aštrūs prieskoniai ir kt.
- Paraudimas – švelnesnis raudonis, atsirandantis išsiplėtus veido odos kraujagyslėms. Oda greičiau parausta mankštinantis, esant aukštai aplinkos temperatūrai, pasireiškus menopauzei būdingoms karščio bangoms. Paraudimą gali sukelti ir gėdos jausmas ar patiriamas stresas.
- Nudegimas saulėje – odos paraudimas, kuris pasireškia kaip atsakas į žalingus UV spindulius. Dažnai gali sukelti ir sunkų odos uždegimą.
- Alerginė reakcija – tam tikrų odos sričių paraudimas, sukeliamas tam tikrų alergenų sąlyčio su oda metu.
- Odos sužeidimas, infekcija ir uždegimas.
Paskaitykite plačiau apie hiperjautrią veido odą
Paskaitykite plačiau apie į rozaciją ir kuperozę linkusią odą
Priežastys Ir Dirgikliai
Į raudonį linkusi veido oda: raudonio priežastys ir dirgikliai
Hiperjautriai odai sureagavus į tam tikrus dirgiklius, tokius kaip alergenai, temperatūros pokyčiai ar cheminės medžiagos, gali pasireikšti odos eritema. Normalios būklės oda tokiems dirgikliams įprastai yra atspari, tačiau hiperjautri oda dėl pažeisto apsauginio barjero bei ypač jautriai reaguojančių sensorinių audinių žymiai labiau linkusi sudirgti. Paraudusi normalios būklės oda per kelias minutes atgauna įprastą spalvą, o hiperjautrios odos raudonis išlieka žymiai ilgiau (kelias valandas, dienas ar netgi mėnesius).
Hiperjautri oda gali ir neturėti jokių matomų simptomų, tačiau tokią odą turintys žmonės dažnai skundžiasi įvairiais nemaloniais pojūčiais, dažniausiai – dilgčiojimu ar deginimu. Pažeisti odą, sudirginti sensorinius audinius ar sukelti raudonį gali ir aplinkos veiksniai (karštis, šaltis, vėjas ir kt.), psichologiniai veiksniai (pyktis, stresas ar kt. stipriai išgyvenamos emocijos), išoriniai veiksniai (įvairios cheminės medžiagos), hormonai (nereguliarus menstruacijų ciklas) bei mechaniniai veiksniai (odos tempimas, suspaudimas).
Kiti Veiksniai
Kiti odai įtakos turintys veiksniai
Kiti odos raudonį galintys lemti veiksniai: amžius, genetika, hormonai, odos sausumas, rasė, odos pigmentacija, esamos ligos ir gyvenimo būdas. Pvz., „International Journal of Dermatology“* straipnyje teigiama, kad dauguma „jautrią“ ir „labai jautrią“ odą turinčių žmonių vaikystėje buvo stipriai nudegę odą saulėje - netgi ir dabar jų oda, paveikta saulės spindulių, greitai parausta. Galima priežastis – odos fototipas. Didesnis odos jautrumas būdingesnis šviesų odos atspalvį turintiems žmonėms.
Dėl augančio taršos lygio, ypač miesto vietovėse, odos hiperjautrumas tampa vis dažnesne problema. Mieste odos barjeras tampa lengviau pažeidžiamas, nes jį nuolat veikia ore esančios taršos dalelės, dėl kurių odos nerviniai audiniai yra nuolat dirginami.
"Vis daugiau žmonių patiria alerginių reakcijų, kurios turi įtakos odos hiperjautrumui bei raudoniui atsirasti."
* „International Journal of Dermatology“, 2011, 50, 961–967
Sprendimo Būdai
Į raudonį linkusi oda: galimi sprendimo būdai
Iš anksto apsisaugoti nuo odos problemų visada geriau negu spręsti jau atsiradusias, todėl reikėtų vengti visų žinomų dirgiklių. Deja, tai padaryti ne visada įmanoma, todėl rekomenduojama naudoti pažeistą odos barjerą atkuriančias ir apsaugančias priežiūros priemones. Norėdami sumažinti netoleravimo arba alerginių reakcijų riziką, naudokite priemones, kurias sudarytų kuo mažiau veikliųjų medžiagų ir kurių sudėtyje nebūtų odą sudirginti galinčių ingredientų, pvz., alkoholio ar kvapiųjų medžiagų. Rinkitės priemones apsaugotose pakuotėse nuo galimo užteršimo.
Eucerin Hypersensitive Skin linijos priemonės papildytos unikalia veikliąja medžiaga SymSitive*, kuri veiksmingai reguliuoja odos jautrumą ir tiesiogiai slopina hiperjautrumą, todėl iš karto numalšina nemalonius pojūčius. Reguliariai naudojamos Eucerin Hypersensitive priemonės padidina odos atsparumą vidiniam ir išoriniam stresui bei užtikrina ilgai išliekantį komforto pojūtį.
Eucerin AntiREDNESS priemonių sudėtyje taip pat yra likochalkono A. Tai natūrali priešuždegiminė, antioksidacinė medžiaga, greitai numalšinanti odos raudonį ir mažinanti uždegimą.
Eucerin AntiREDNESS maskuojamojo dieninio kremo SPF 25 sudėtyje yra žalios spalvos pigmentų, kurie puikiai užmaskuoja raudonį ir suteikia odai tolygų atspalvį.
*= Registruotas Symrise AG (Vokietija) prekių ženklas