Senėjimo požymiai – Jautri, senstanti oda

4 min. perskaityti
Daugiau

Prasidėjus senėjimo procesams, ima keistis ir odos struktūra. Šie pokyčiai pastebimi: pakinta odos tekstūra ir išvaizda.

Sumažėjus natūralių medžiagų, odai suteikiančių stangrumą ir jaunatvišką išvaizdą, gali atsirasti raukšlių ir smulkių raukšlelių. Toliau silpstant vidinei struktūrai, gali prasidėti pokyčiai – oda netenka apimties arba tankio. Be to, oda gali tapti jautresnė.

Požymiai Ir Simptomai

Kaip atpažinti jautrią senėjančią odą

Veido odos jautrumas gali pasireikšti įvairiais požymiais ir simptomais. Gali būti juntamas niežulys, tempimo pojūtis, atsirasti bėrimų.

Be to, sulaukus 25 m. amžiaus, odos paviršiuje atsiranda pirmieji pastebimi senėjimo požymiai. Ryškiausiai pastebimos raukšlės ir smulkios raukšleles, apimties ir tankio sumažėjimas. Tačiau esama ir nepastebimų pokyčių. Akivaizdžiausias senstančios odos pokytis – pasikeitusi jos išvaizda.

Senėjimas veikia skirtingus odos sluoksnius

Sulaukus 25 m., kasmet mažėja kolageno kiekis, oda gamina mažiau elastino, todėl sutrinka dermos audinio struktūra.
Sumažėjus lipidus kaupiančių ląstelių kiekiui, gali atsirasti raukšlių, pvz., nosies ir burnos srityje.

1. Epidermio sluoksniai

Sulėtėjus ląstelių apykaitai ir sumažėjus odos paviršiaus lipidų gamybai, oda tampa labiau linkusi į šiurkštumą ir išsausėjimą. Senstant šiam konkrečiam odos sluoksniui, oda tampa jautresnė UV spinduliams. Odos žaizdos sunkiau gyja, o nusilpus imuninei funkcijai gali padidėti infekcijų tikimybė. Be to, gali sumažėti odos atsparumas, dažniau atsirasti sudirgimų.

2. Dermos sluoksniai

Sulaukus 25 m., kasmet 1 % sumažėja kolageno, odos „statybinės medžiagos“, kiekis. Mažėja ir elastino kiekis, todėl sutrinka dermos audinio struktūra. Oda tampa labiau linkusi į raukšles. Sumažėja elastingumas, oda tampa lengviau pažeidžiama, greičiau trūkinėja kapiliarai. Suprastėjus kraujotakai paviršių pasiekia mažiau maistinių medžiagų ir deguonies. Todėl oda netenka jaunatviško rausvumo ir švytėjimo.

Matomi ir juntami senstančios jautrios odos požymiai

Neišvengiamus senėjimo procesus spartina mažėjantis hialurono rūgšties ir kofermento Q10 kiekis.
Įvairūs simptomai, pvz., raudonis, sausumas, tempimas ir jautrumas išoriniams veiksniams, gali rodyti, kad oda yra jautri.

Veido oda ypač plona ir jautri, todėl išoriniai veiksniai ją greičiau pažeidžia ir sudirgina. Natūralūs, neišvengiami senėjimo procesai mažina odos gebėjimą reguliuoti drėgmės pusiausvyrą, atsinaujinti ir apsisaugoti. Taip nutinka sutrikus odos barjerinei funkcijai ir natūraliai sumažėjus tokių odos sluoksnius drėkinančių medžiagų kaip hialurono rūgštis kiekiui.

Jautrios odos, kurioje vyksta ankstyvo senėjimo procesai, požymiai: 

  • Raudonis
  • Sausumas, šiurkšti tekstūra
  • Raukšlės ir smulkios raukšlelės
  • Tempimo pojūtis
  • Padidėjęs jautrumas išoriniams veiksniams

Priežastys Ir Dirgikliai

Kokios jautrios senėjančios odos priežastys?

Jaunoje odoje yra pakankamai natūralių medžiagų, užtikrinančių tinkamą funkcionavimą. Odai senstant, šių medžiagų kiekis keičiasi, todėl kinta ir odos būklė bei išvaizda. Viena šių medžiagų, kofermentas Q10, tiekia energiją odos ląstelėms ir gerina jų atsinaujinimo funkciją, t. y. ląstelės gali veiksmingiau atsinaujinti ir atsikurti.

Kai kofermento Q10 kiekis yra nepakankamas, sumažėja ląstelių gebėjimas atsinaujinti, todėl oda tampa jautresnė oksidacinio streso žalai. Jautrioje odoje susiformuoja ankstyvo senėjimo ženklai: išsausėja odos paviršius, atsiranda raukšlių ir smulkių raukšlelių.

Svarbūs Veiksniai

Kas dar daro poveikį jautriai senėjančiai odai?

Be neišvengiamų odoje vykstančių procesų (įskaitant ląstelių energijos mažėjimą odai senstant), jautrios odos senėjimą paspartinti gali ir kiti įvairūs veiksniai.

Oksidacinis stresas

Oksidacinį stresą paskatinti gali stresas ir greitas gyvenimo tempas.

Oksidacinis stresas – ypač svarbus veiksnys, biologiškai spartinantis odos senėjimą. Oksidacinis stresas vyksta tada, kai dėl tam tikrų gyvenimo būdo veiksnių ir medžiagų pradeda formuotis laisvieji radikalai. Šios lakios molekulės pažeidžia ir susilpnina vidinę ląstelių struktūrą, todėl ima ryškėti pastebimi ankstyvo senėjimo požymiai, tokie kaip raukšlės, apimties ir tankio sumažėjimas.

Gyvenimo būdo veiksniai, galintys paskatinti oksidacinį stresą:

Saulė

Nenaudojant apsaugos priemonių, UV spinduliai tampa pagrindine odos senėjimo priežastimi. Jie ne tik ardo odai struktūrą suteikiantį kolageną, bet ir sukelia uždegiminius procesus bei nudegimus, lemiančius padidėjusį odos jautrumą.

Rūkymas

Nikotinas ir cigaretėse esančios nuodingos cheminės medžiagos veikia ląsteles ir neleidžia joms veiksmingai funkcionuoti.

Sprendimai

Kova su jautrios senėjančios odos problemomis

Pagrindinės sudedamosios dalys

Siekiant sumažinti odos jautrumo ir senėjimo požymius, svarbu ne tik kontroliuoti minėtus gyvenimo būdo veiksnius, bet ir naudoti veikliąsias medžiagas, kurių veiksmingumas įrodytas tyrimais. 

  • Kofermentas Q10

Kofermentas Q10 yra natūrali organizmo medžiaga, padedanti ląstelėms maisto medžiagas paversti energija. Odos priežiūros priemonės, kurių sudėtyje yra kofermento Q10, suteikia energijos, sustiprina ląsteles bei paskatina jų atsinaujinimą.

Kofermentas Q10 yra galingas antioksidantas. Jis leidžia odai ilgiau išlikti stangriai ir suteikia jai gebėjimą neutralizuoti laisvuosius radikalus, kurių formavimąsi sukelia išoriniai aplinkos veiksniai, tokie kaip UV spinduliai ir tarša. Jie ardo kolageną ir elastiną, paskatindami atsirasti pirmuosius senėjimo požymius, tokius kaip raukšlės ir smulkios raukšlelės.

  • Hialurono rūgštis

Hialurono rūgštis yra odoje gaminama medžiaga. Viena pagrindinių jos funkcijų – išsaugoti drėgmę. Hialurono rūgšties molekulės geba surišti jų svorį 30 k. viršijantį kiekį vandens. Senstant sumažėja natūralus odos gebėjimas gaminti hialurono rūgštį. Pradeda formuotis ir gilėti raukšlės. Kosmetika su hialurono rūgštimi, pvz., Eucerin Hyaluron-Filler linijos priemonės, gali padėti sumažinti jautriai, senstančiai odai būdingą sausumą.

  • Keramidai-3

Keramidai – natūrali medžiaga, esanti viršutiniuose odos sluoksniuose. Tai tam tikros rūšies lipidai, suformuojantys odos barjerą, kuris išsaugo drėgmę ir neleidžia įsiskverbti dirgikliams. Sausai odai dažnai stinga keramidų. Keramidais papildytos odos priežiūros priemonės gali padėti sustiprinti odos barjerinę funkciją, sumažinti sausumą ir apsaugoti nuo sudirgimo.

Jautriai odai reikia specialių priemonių, kurios turėtų būti puikiai toleruojamos ir nedirgintų. Eucerin Q10 ACTIVE linijos priemones toleruoja net ir labai jautrią odą turintys žmonės. Šios priemonės, papildytos kofermentu Q10, pasižymi papildoma apsauga nuo senėjimo.

Eucerin Q10 ACTIVE linijos priemonių sudėtyje yra kofermento Q10. Tyrimai rodo, kad jos veiksmingai mažina gilias raukšles ir stangrina senstančią odą. Šios priemonės specialiai pritaikytos jautriai odai, o jų puikus toleravimas ir veiksmingumas patvirtintas tyrimais.

Odos priežiūra

Eucerin DermatoCLEAN švelnus valomasis pienelis tinka jautriai odai.

Prižiūrint jautrią, senstančią odą, labai svarbu rinktis švelnias kasdienės priežiūros priemones, kurios nedirgina ir nekomplikuoja esamų požymių. Jautrumą gali sumažinti ir švelnūs prausikliai be dirbtinių dažiklių ir kvapiųjų medžiagų, pvz., Eucerin DermatoCLEAN linijos priemonės.

susiję straipsniai

Susijusios priemonės