Jautri oda
Kaip nuraminti sudirgusią odą

8 min. perskaityti
Daugiau

Odos jautrumą lemia įvairios priežastys. Ši problema gali būti aktuali ir kūdikystėje, ir sulaukus brandaus amžiaus. Odos jautrumą sukelia apsauginio odos barjero sutrikimai. Oda tampa jautresnė išoriniams dirgikliams, tokiems kaip bakterijos, cheminės medžiagos, alergenai ir kt. Jautrumo simptomai – raudonis, pleiskanojimas, patinimas – gali atsirasti ant veido, kūno ar galvos odos. Be to, gali varginti niežulys, trikdantis kasdienį gyvenimą ir sukeliantis rimtą fizinį diskomfortą. Kai kuriems žmonėms tokie paūmėjimai pasireiškia dažnai, kiti su netikėtais odos pokyčiais susiduria rečiau. Jautrios odos reakcijas sunku numatyti, jos gali pasireikšti bet kurioje kūno vietoje.

Norint gerai pažinti savo odą, svarbu suprasti ne tik natūralius odos gynybinius mechanizmus, bet ir juos silpninančius veiksnius. Jautrios odos reakcijos sunkiai nuspėjamos, todėl daugeliu atvejų geriau iš anksto užkirsti kelią problemoms nei ieškoti sprendimų joms atsiradus. Tad pagrindinis tikslas – kontroliuoti jautrumo simptomų priežastis bei dirgiklius ir sumažinti jų riziką.

Požymiai Ir Simptomai

Jautri oda: skiriamieji požymiai

Raginis sluoksnis (stratum corneum) – tai viršutinė epidermio dalis. Jis apsaugo kūną nuo neigiamo išorinių medžiagų poveikio.
Sveika oda turi apsauginį barjerą, išsaugantį drėgmę ir neleidžiantį dirgikliams patekti į giliau esančius sluoksnius.

Oda turi natūralų apsauginį barjerą, neleidžiantį į kūną pateikti bakterijoms ir žalingoms medžiagoms. Šis barjeras apsaugo nuo dehidratacijos ir slopina vandens kiekio mažėjimą. Apsauginiai procesai užtikrina, kad oda išliktų sveika, sudrėkinta, elastinga ir stangri. Apsauginio barjero funkcijai gali pakenkti išoriniai veiksniai, pvz., klimatas bei vidiniai veiksniai, pvz., stresas. Dėl to natūrali odos apsauga nusilpsta, oda tampa šiurkšti ir sausa. Išoriniai dirgikliai gali dar labiau sutrikdyti barjerinę funkciją ir taip paskatinti uždegiminius procesus.

Odos jautrumo požymiai: 

  • Objektyvūs požymiai: eritema (raudonis), įvairūs bėrimai, odos pleiskanojimas, patinimas ar šiurkštumas
  • Subjektyvūs požymiai: niežulys, tempimas, deginimas ar dilgčiojimas

Jautrumas gali būti juntamas veido, lūpų, rankų, kūno ir galvos odoje. Jautrumą paskatinti gali ir fiziniai pokyčiai – tiek laikini (pvz., nėštumas), tiek nuolatiniai (pvz., senėjimas). Panašūs požymiai juntami ir tada, kai oda sausa, tačiau jautrumas ne visada susijęs su odos sausumu. Kartais net ir gerai sudrėkinta bei pamaitinta oda gali išlikti jautri.

Hiperjautrios odos požymiai:

Jautri oda ir hiperjautri oda turi panašius požymius, kuriuos gali sukelti tie patys dirgikliai. Tačiau hiperjautrios odos nervinės skaidulos yra jautresnės, todėl į tam tikrus dirgiklius ji reaguoja dažniau ir intensyviau. Odos hiperjautrumas nėra liga. Tai pojūtis, kurį sukelia padidėjęs odos nervų jautrumas. Hiperjautrią odą turintys žmonės dažnai susiduria su perštėjimo, deginimo ir niežulio pojūčiais. Galimi ne tik jutiminiai, bet ir matomi simptomai: raudonis ar sausumas (nors jie pasireiškia ne visais atvejais). Kartais gali išsivystyti rožinė ar kuperozė. Rožinė – tai lėtinė uždegiminė liga, varginanti iki 10% visų suaugusiųjų. Ja ypač dažnai serga šviesiaplaukiai žmonės. Rožinės simptomai: eritema (raudonis), bėrimai, išsiplėtę kapiliarai ir akių sudirgimas.

Dėmesio

Jeigu nesate tikri dėl savo odos būklės, galite atlikti mūsų odos testą arba kreiptis patarimo pas vaistininką. Galutinę diagnozę nustatyti gali bendrosios praktikos gydytojas arba dermatologas.

Priežastys Ir Dirgikliai

Odos jautrumo priežastys: kaip nusilpsta natūralūs odos apsauginiai mechanizmai

Natūralūs odos apsauginiai mechanizmai

Viršutinę epidermio dalį sudaro raginis sluoksnis (stratum corneum), suformuojantis barjerą, kuris odą atskiria nuo aplinkos. Jis neleidžia į odą patekti mikroorganizmams ir įvairioms medžiagoms, pvz., chemikalams ir alergenams. Be to, jis sumažina transepiderminį vandens netekimą (TEWL) ir apsaugo organizmą nuo dehidratacijos.

Tvirtas raginis sluoksnis ir nepažeista hidrolipidinė plėvelė apsaugo nuo kenksmingų medžiagų įsiskverbimo ir vandens atsargų sumažėjimo.

Raginis sluoksnis primena sienelę, sudarytą iš „plytų“ – stabilumą suteikiančių odos ląstelių – ir „skiedinio“ – epidermio lipidų, užtikrinančių medžiagų laidumą ir sutvirtinančių ląsteles. Raginio sluoksnio paviršių dengia rūgštinė hidrolipidinė plėvelė. Vandens (hidro) ir riebalų (lipo) emulsijos pH yra 5. Silpnai rūgštinis pH atlieka šias funkcijas: 

  • užtikrina, kad odos flora išliktų sveika, o ląstelių atsinaujinimo (senų ląstelių pašalinimo) procesai vyktų sklandžiai,
  • neutralizuoja šarmines medžiagas, pvz., muilą arba įprastas paviršiaus veikliąsias medžiagas.

Odos fermentai turi natūralius gynybos mechanizmus. Jie palaiko gyvybiškai svarbią barjero funkciją, reguliuoja drėgmės lygį ir stimuliuoja odos atsinaujinimą. Jeigu fermentų veikla sulėtėja arba yra nuslopinama, odos gynybiniai mechanizmai susilpnėja. Išauga transepiderminio vandens netekimo lygis, į odą gausiau skverbiasi dirgikliai.

Dirgikliai (pvz., muilas) gali dar labiau pabloginti odos būklę. Jie šarmina odą, todėl ji tampa labiau linkusi į uždegimus ir infekcijas (bakterines, virusines ar grybelines).

Vidiniai veiksniai, lemiantys odos jautrumą

Kūdikių oda plonesnė ir jautresnė negu suaugusiųjų.
Stresas gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą ir pakenkti odos barjerinei funkcijai.

  • Kūdikių oda plonesnė, o jos barjerinė funkcija veikia prasčiau nei suaugusiųjų, todėl kūdikių oda yra jautresnė cheminėms medžiagoms, fiziniam poveikiui ir mikrobams. Skaitykite plačiau apie skirtingo amžiaus odą
  • Senstant odai, ima trūkti medžiagų, būtinų hidrolipidinės plėvelės ir apsauginės rūgštinės plėvelės struktūrai ir funkcionavimui, todėl sutrinka odos pH, vanduo lengviau išgaruoja. Bėgant metams sumažėja ir odos akvaporinų kiekis. Akvaporinai - tai natūralūs odos drėgmės paskirstymo kanalai, kurie aprūpina apsauginį barjerą reikalingu vandeniu ir gliceroliu. Sumažėjus akvaporinų kiekiui, gali sutrikti odos barjero funkcija, greičiau išgaruoja vanduo. Todėl senstanti oda gali būti linkusi ir į jautrumą.

Išoriniai veiksniai, lemiantys odos jautrumą

Odos jautrumas gali padidėti ir dėl tam tikrų vaistų, nors paprastai šis poveikis laikinas.
Tam tikrų rūšių muilas ir kai kurios odos priežiūros priemonės gali pažeisti odos paviršių ir sutrikdyti natūralią pH pusiausvyrą.

  • Metų laikų ir klimato kaita, temperatūrų svyravimai gali padidinti odos jautrumą. Šaltu oru sumažėja odos liaukų sekrecija – jos išskiria mažiau medžiagų, būtinų apsauginei rūgštinei plėvelei, todėl oda greičiau išsausėja. Panašų poveikį odai turi ir centrinis šildymas bei oro kondicionieriai. Esant karštam orui odos poros išskiria daugiau prakaito. Jam išgaravus, oda tampa sausa.
  • Dažnai naudojant muilus ir prausiklius su surfaktantais, galima smarkiai pažeisti odos paviršių, pašalinti odą apsaugančius lipidus ir sutrikdyti natūralią odos pH pusiausvyrą.
  • Trumpalaikį odos jautrumą gali sukelti ir kai kurios gydomosios priemonės, pvz., radioterapija ar tam tikri vaistai. Užbaigus gydymą, jautrumas turėtų praeiti.

Skaitykite plačiau apie veiksnius, turinčius įtakos odai.

Svarbūs Veiksniai

Priežastys, komplikuojančios odos būklę

Per dažnai prausiama oda gali išsausėti ir tapti dar jautresnė.

Asmeninei higienai skiriama vis daugiau dėmesio. Žmonės dažniau maudosi labai karštame vandenyje (vonioje arba duše) ir sausina odą trindami rankšluosčiais. Dėl to gali sumažėti natūralių drėkinamųjų faktorių ir paviršiaus lipidų kiekis. Prausikliai su įprastomis odos paviršių veikiančiomis medžiagomis nuvalo odą, bet kartu ją ir išsausina.

Sprendimai

Ką daryti, jei jūsų oda jautri?

Keiskite kasdienius įpročius

Apsauginį odos barjerą atkurti padeda tam tikri prausimosi įpročiai: reikėtų rinktis žemesnės temperatūros vandenį, duše ar vonioje nebūti per ilgai (tai ypač aktualu, jeigu vanduo kietas), naudoti švelniai veikiančias odos paviršių veikliąsias medžiagas arba dušo aliejus, odą sausinti ne trinant rankšluosčiu, o tapšnojant.

Neseniai atlikti mitybos tyrimai parodė, kad antioksidantais ir vitaminu C praturtintas maistas, kuriame nedaug angliavandenių ir sočiųjų riebalų, gali padėti atkurti streso išvargintą odą ir pagerinti jos būklę. Rekomenduojama išsitirti dėl alergijų maisto produktams ir jų netoleravimo. Jeigu įtariate, kad turite šią problemą, apsilankykite pas mitybos specialistą arba gydytoją. Labai svarbu gerti pakankamai vandens – ypač vyresnio amžiaus žmonėms.

Sumažinti odos jautrumą padeda streso valdymas. Patikrinti metodai – reguliari mankšta ir atsipalaidavimo pratimai.

Kartais žmonės jautrios odos problemas spręsti pradeda tik pajutę paūmėjimą, tačiau reguliariai drėkinant odą tokios problemos vargina rečiau arba net visiškai išnyksta. Jeigu veido oda ir kūno oda yra jautri, priežiūros priemones reikia rinktis itin kruopščiai.

Išsimaudę duše, odą nusausinkite švelniai tapšnodami rankšluosčiu, tai apsaugos nuo papildomo odos barjero pažeidimo.
Rinkitės priemones, kuriose yra tokių veikliųjų medžiagų kaip dekspantenolis ir glicerolis. Jos veikia ir gilesnius odos sluoksnius.

  • Kaip pasirinkti kasdienį prausiklį

Nemažai prausiklių yra tokie stiprūs, kad pašalina ne tik odos nešvarumus, bet ir ją saugančią hidrolipidinę plėvelę. Jeigu Jūsų oda sausa, ypač svarbu išsirinkti kūno prausiklį, kuris sustiprintų barjerinę funkciją ir neleistų išgaruoti drėgmei. Eucerin pH5 švelni dušo želė – odai ypač švelnus prausiklis, tinkamas net ir dažnam prausimuisi, Eucerin Sensitive Skin pH5 prausimosi losjonas išsaugo odos rūgštingumo lygį. Eucerin pH5 dušo aliejus odą padengia apsaugine, išsausėti neleidžiančia plėvele. Jautriai veido odai reikia rinktis švelnų, nedirginantį prausiklį, pvz., Eucerin DermatoCLEAN linijos priemones.

  • Kaip pasirinkti kasdienes priežiūros priemones

Renkantis priežiūros priemones jautriai odai, nepakanka patikrinti, ar jose nėra dirgiklių. Priemonės turėtų veiksmingai prasiskverbti pro odos paviršių ir stimuliuoti natūralius odos atsinaujinimo procesus bei apsaugos mechanizmus.

Todėl priemonės turėtų būti papildytos tokiomis veikliosiomis medžiagomis kaip dekspantenolis ir glicerolis. Šios gamtinės kilmės medžiagos pagerina odos drėgmės lygį. Idealus variantas – priemonės, papildytos tokia medžiaga kaip pH5 citrato buferis. Ji išsaugo natūralią odos pusiausvyrą – pH 5.

Rankų oda ypač linkusi sausėti, nes ją dažnai veikia įvairios medžiagos ir vanduo.

Moksliniai tyrimai rodo, kad šios medžiagos aktyvina ir apsaugo odos fermentus, padeda atkurti natūralią barjerinę funkciją, sustiprina odos drėkinimą ir atsparumą dirgikliams. Glikoglicerolis – dar viena svarbi medžiaga, palaikanti odos drėkinimą. Ji stimuliuoja natūralius odos drėkinimo kanalus - akvaporinus. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad glikoglicerolis pagerina drėgmės lygį ir palaiko natūralią odos barjero funkciją.

Eucerin jautrios odos linijos kasdienės odos priežiūros priemonės papildytos dekspantenolio, glicerolio ir pH5 citrato buferio deriniu. Asortimente galite rasti galvos odos šampūną, neriebių veido odos ir rankų kremų, drėkinamųjų kūno odos losjonų ir švelnų kūno kremą. Šis kūno kremas išsiskiria lengva, neriebia tekstūra, jis greitai įsigeria į odą ir suteikia aksominio švelnumo.

Glikoglicerolis yra pagrindinė Eucerin AQUAporin ACTIVE linijos veido drėkinamoji medžiaga.

  • Rankų, veido ir lūpų priežiūra

Rankos ir veidas – sritys, kurias įvairios medžiagos ir prausimasis veikia dažniausiai, todėl jos ypač linkusios sausėti ir netgi skilinėti. Odos priežiūros priemones reikėtų naudoti pagal poreikį – jos apsaugo ir suminkština streso išvargintą odą. Eucerin jautrios odos linijos priemonės odą valo ypač švelniai, nesutrikdydamos natūralios barjerinės funkcijos.
Jautrias lūpas nuo UV spindulių ir temperatūros kaitos gali apsaugoti Eucerin Lip Active lūpų pieštukas, papildytas ne tik vitaminais C ir E, bet ir SPF 6. Ne tik šiais vitaminais, bet ir papildomomis veikliosiomis medžiagomis – bisabololiu ir dekspantenoliu – papildytas Eucerin Lip Repair lūpų balzamas nuramina ir atgaivina sausą, suskeldėjusią lūpų odą. 

Nuo nėštumo iki naujagimio

Oda gali staiga tapti jautresnė dėl nėštumo metu vykstančių hormoninių pokyčių. Švelnūs, natūralūs aliejai padeda sumažinti niežulį ir apsaugo nuo strijų formavimosi. Odos priežiūros priemonės su vitaminu E ir aukštos kokybės augaliniais aliejais, kuriuose gausu linoleno rūgšties, sustiprina odos barjerinę funkciją ir elastingumą. Šiomis savybėmis pasižymi Eucerin natūralus odą puoselėjantis aliejus.

Naujagimių oda taip pat linkusi į sudirgimus ir uždegimą. Ypač švelnūs prausikliai yra be šarmo, pvz., Eucerin Baby prausiklis ir šampūnas, neleis kūdikio odai išsausėti. Tuo tarpu Eucerin pH5 prausimosi losjonas tinka visai šeimai. Tyrimai rodo, kad visų tipų oda jį puikiai toleruoja. Skaitykite plačiau apie skirtingo amžiaus odą.

Odos priežiūros patarimai: Kaip nuraminti sudirgusią odą ir sumažinti tempimo pojūtį

Kartais jautrią odą gali varginti diskomforto, tempimo pojūtis, juntamas sausumas, niežulys ir netgi skausmas. Tokiais atvejais iš karto numalšinti nemalonius pojūčius gali vonios aliejus. Nuo jo galima pradėti drėkinti išsausėjusią, streso išvargintą odą, kad ji taptų švelnesnė. Eucerin pH5 vonios aliejaus sudėtyje yra švelnių veikliųjų medžiagų, kurios užtikrina odos fermentų veiklą. Tyrimai rodo, kad ši priemonė puikiai tinka net ir naujagimių odai.

Susijusios priemonės